studiranje, srbiji, Istraživanje: Studiranje u Srbiji postaje privilegija bogatih i srednje klase, Gradski Magazin

Istraživanje: Studiranje u Srbiji postaje privilegija bogatih i srednje klase

Prosečni student u Srbiji ima 23 godine, ženskog je pola, ne radi tokom sudiranja, živi sa roditeljima, mesečni troškovi su joj 34.000 dinara i potpuno finansijski zavisi od roditelja, rezultati su istaživanja koje je danas predstavljeno u okviru projekta “Eurostudent”.


Koordinator istraživanja za Univerzitet u Beogradu Dragan Stanojević kazao je da je istraživanje sprovedeno na reprezentativnom uzorku studenata svih državnih i privatnih fakulteta i na svim univerzitetima u Srbiji.

“Istraživanje je usmereno na socijalnu dimenziju studenata u Srbiji. Prema rezultatima čak 96 odsto studenata potpuno finansijski zavisi od roditelja, što je velika razlika u odnosu na studente u Evropi. To pokazuje da studiranje u Srbiji zavisi potuno od finansijskog stanja roditelja, pa će studiranje postati privilegija bogatih i srednje klase”, rekao je za agenciju Beta Stanojević.

Prema njegovim rečima, više od 50 odsto studenata živi kod roditelja, 40 odsto iznajmljuje smeštaj, a 10 odsto studenata živi u domovima.

“U odnosu na studente u Evropi studenti iz Srbje malo putuju zarad učenja, čak manje od dva odsto studenata je bilo u inostranstvu i vratilo se. Zemlje u koje putuju su Nemačka, Austrija, Italija i Španija”, istakao je Stanojević.

On je dodao da studenti u Srbiji, za razliku od studenata u Evropi, nemaju priliku da rade tokom studija.

“To što studenti u Srbiji ne rade nije razlog u tome što su studenti lenji, već je sistem obrazovanja u Srbiji takav da ne dozvoljava rad tokom studiranja, budući da su prisustva na predavanjima i vežbama na fakultetima obavezna. Drugi problem je što naše tržište rada nema fleksibilno radno vreme niti poslove na kojima bi mogli studenti da rade.

Savetnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tatjana Cvetkovski istakla je na promociji rezultata istraživanja Eurostudent da u Srbiji postoji veliki demografski problem koji utiče na visoko obrazovanje.

“Svake godine u Srbiji umre 35.000 ljudi, a prosečna starost je 42 godine. Zato moramo uključiti veći broj stanovništva u visoko obrazovanje. Ministarstvo prosvete će u svoj program uključiti rezultate ovog istraživanja”, rekla je Cvetkovski.

Istraživanje Eurostudent sprovodi se u Evropi svake druge godine.

U Srbiji je istraživanje sprovela fondacija Tempus i Erazmus plus, a ovo je drugi put da je Srbija učestvovala u tom istraživanju.

 

 

Izvor: Beta

O Sinisa Kraljevic

Proveri takođe

čačak, Za primer celoj Srbiji: Gradska uprava Čačka gradi poverenje kroz direktan kontakt sa građanima!, Gradski Magazin

Za primer celoj Srbiji: Gradska uprava Čačka gradi poverenje kroz direktan kontakt sa građanima!

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović kraj meseca uvek koristi kako bi organizovao prijem za građane, te …

best, BEST Beograd: AIBG – intenzivno studentsko programersko takmičenje 9. i 10. decembra!, Gradski Magazin

BEST Beograd: AIBG – intenzivno studentsko programersko takmičenje 9. i 10. decembra!

Ovog decembra, u noći između 9. i 10. lokalna grupa Udruženja studenata tehnike Evrope, BEST …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Gradski Magazin