Ne znam za vas, ali meni se često desi da zaboravim gde sam ostavila mobilni. Možda je u kuhinji? Ili u kupatilu? Da nije… A, eno ga ispod kataloga/šala/gomile papira!
Sve je to bilo mnogo lakše kada sam imala aktivan fiksni telefon (uređaj, ne samo žicu) i dva mobilna – privatni i poslovni. Ali otkad „baksuzi“ izmisliše mobilne za dve kartice, pa ja obe ubacih u isti aparat, nema te privilegije.
Ipak, pošto većina nas ima Google nalog (gmail, Google+, Youtube, itd), muka je manja. Ako međ’ koječime zagubite telefon (koji ima pristup vašem Google nalogu, što važi za većinu današnjih pametnih telefona), na desktop/laptop računaru se ulogujte na svoj Google nalog, pa u istom pretraživaču (browser-u – Explorer, Mozilla Firefox, Chrome, itd) u liniji za unos adrese kucajte: security.google.com. Jednostavno pronađite „Nedavne aktivnosti“, pa kliknite na „Uređaji“.
Ovo će vas odvesti na stranicu na kojoj možete pronaći svoj mobilni telefon (a možda i zatureni tablet).
Kliknite na naziv uređaja i dobićete opciju „Pronađite Android uređaje pomoću menadžera Android uređaja“. Na raspolaganju vam je i „Pristup nalogu: Ukloni“, ako neko sa nepoznatog uređaja (mobilnog, tableta ili desktop/laptop računara neovlašćeno pristupa vašem Google nalogu), ali o tom po tom.
Klikom na opciju „Pronađite Android uređaje pomoću menadžera Android uređaja“ dobijate prilično preciznu poziciju vašeg telefona na Google mapama, ali i dve opcije u gornjem levom uglu, ispod naziva uređaja i još nekoliko tehničkih sitnica. Možda vam računar ovde zatraži da potvrdite lozinku. Jedna od njih je „Zvoni“. Kada na nju kliknete, mobilni zvoni 5 (i slovima: pet) minuta, dok ne pritisnete aktivno dugme (tj. dugme za gašenje).
I eto, ko kaže da mobilni ne ume „sam da se javi“ kad ga zaboravimo pod hrpom krpica ili papira, a možda i u nekoj tašni ili jakni? Još da nam se i ključevi, naočare i druge sitnice koje lako gubimo prikače „na mrežu“ i nema više muka.