Evo koje su najskuplje moderne građevine na svetu
Građevine često služe kao gradski simboli i zbog toga ponekad koštaju basnoslovnu količinu novca. Obično je reč o oblakoderima, ali lista sajta „Emporis“ pokazuje i da nije samo visina presudni faktor građevinskog računa koji će biti ispostavljen. Ukoliko izračunate, svaki od 27 spratova „Šeratonovog“ hotela i odmarališta u kineskom Hižuu koštao bi 55 miliona dolara. Sa konačnom cenom od skoro milijardu i po dolara košta kao i 163 sprata visoka Burdž Kalifa.

Hotel još nije završen, ali kompjuterske animacije pokazuju kako će izgledati, a planirana cena je visoka baš zbog svog čudnog oblika i neverovatno složenog načina gradnje.
Burdž Kalifa je kad je reč o troškovima gradnje izjednačena sa „Šeratonom“ u Kini, ali imajući u vidu da je 136 spratova viša, urednici portala Emporis dodelili su joj jednu poziciju više.

Iako milijardu i po dolara možda zvuči kao mnogo novca, za najvišu zgradu na svetu to je i te kako pristojna cena.
Koliko košta dobro opremljena bolnica sa najmodernijim aparatima i vrhunskom infrastrukturom najbolje svedoči činjenica da su se na listi devet najskupljih modernih građevina našle i dve bolnice u Australiji. Prva je univerzitetska bolnica “Gold Coast” , sedmospratna bolnica koja košta čak 1,55 milijardi dolara.

Oblakoder pod nazivom Tajpeja je koštao 1,76 milijardi dolara, a troškovi su velikim delom bili opravdani jer se građevina nalazi u zoni zemljotresa i tajfuna, pa je na strukturna ojačanja potrošeno mnogo novca. Blizu devedesetog sprata nalazi se ogroman teg, koji se njiše u suprotnom smeru od zgrade sprečavajući da se previše savije.

Londonski 1,9 milijardi dolara vredan “Shard” je megaprojekat britanske prestonice koji je dizajnirao poznati arhitekta Renco Pjano.
