Nova godina je spoj tradicije i modernog u raznim segmentima, najpre kada je u pitanju sama proslava. Inspirativna je i deci i odraslima, a predstavlja i dobar način da se zaista upoznamo sa sredinom u koju smo došli na godišnji odmor.
Doček Nove godine širom sveta
Doček Nove godine je internacionalan praznik i prihvaćen je u potpunosti u zapadnom svetu, ali sve više i na Istoku. Novogodišnja atmosfera je privlačna na svim meridijanima i proslavlja se uglavnom veoma veselo, sa muzikom i vatrometom. Posebno joj se raduju deca koja očekuju željene poklone i posetu Deda Mraza, ali i ljudi svih generacija.
Proslava Nove godine ima sasvim različitih i to je dobro znati ukoliko se planira novogodišnje putovanje. Različite tradicije, kada je proslava Nove godine u pitanju, doprinose atraktivnosti praznika u celini.
Brazilcima belo donosi sreću
Stanovnici najvećeg brazilskog grada Rio de Ženejra veruju da je tokom vesele proslave dočeka Nove godine potrebno nositi belo. Šetajući gradom uoči dočeka možete videti većinom ljude obučene u belu odeću. Primese u vidu nakita ili detalja u žutoj ili crvenoj boji odnose se na želju za poslovnim uspehom ili romantičnim događajima. Jedno je sigurno, nigde nećeti videti nijednu osobu u crnom.
Paljenje na Ekvadoru
Neobična novogodišnja tradicija za naše pojmove dolazi iz dalekog Ekvadora. Može se reći da umesto radovanja dolazi rasterećenje. Ekvadorci za Novu godinu praktikuju spaljivanje osobenih strašila napunjenih papirom i starim krpama, čime uništavaju loše uspomene iz prethodne godine. Isto važi i za stare fotografije koje su svedočile o lošim događajima. Smatra se da se na taj način oslobađaju loše energije i loših događaja iz prošlosti, te da u Novu godinu ulaze rasterećeni i spremni za dobre stvari.
Japanci slušaju zvona
Japanska kultura je za zapadnjake često teško razumljiva, ali u svako doba vrlo interesantna i atraktivna. U novogodišnjoj noći, širom Japana na ulicama može se čuti zvuk zvona. U budističkoj tradiciji zvuk zvona pročišćava ljudske grehe i donosi sreću.
Danci razbijaju tanjire
Malo je poznato da Danci preferiraju razbijanje tanjira prilikom proslava. To naročito važi za doček Nove godine, kada se u dobrom raspoloženju, uz piće i meze razbijaju tanjiri o prag ulaznih vrata za sreću. Za razliku od spaljivanja u Ekvadoru, Danci ne smatraju da se razbijanjem tanjira rešavaju loše energije. To je za njih jednostavan običaj „za sreću“ poput bacanja novčića iza leđa.
Italijani bacaju stvari kroz prozor
U nekim delovima Italije za dobru sreću u narednoj godini običaj je da se baci kroz prozor neki mekani predmet. To može biti jastuče, krpa ili čak manje ćebe. Time se zabavljaju uglavnom starije žene među kojima se običaj i očuvao. Kada odbrojavanje u ponoć prođe, dame će požuriti da pokupe sa ulice svoje bačene stvari.
Beograd je na splavovima
Beograđani su poslednjih decenija oduševljeni sopstvenim izumom – provodom na rekama. Doslovno na rekama, ne na obalama, već na plovećim objektima na Savi i Dunavu. Svake godine splavovi Beograd doslovno učine jednom od najpoželjnijih destinacija za novogodišnji provod.
Za Beograđane su splavovi mesta za koja se veruje da je odličan provod zagarantovan, bez obzira na muzički stil koji se na njemu neguje. Doček Nove godine na splavovima je pažljivo pripreman nedeljama unapred. Ukoliko ste zainteresovani za doček na nekom od popularnih splavova sa nastupom popularnog benda ili neke muzičke zvezde, potrudite se da rezervacije napravite bar desetak dana ranije.