U Muzeju afričke umetnosti se po prvi put organizuje Svahili jezička radionica. U martu će se svake subote održati jedna radionica i one su promotivno besplatne. Za radionice je potrebno da se pošalje prijava do 11. marta!
- Kroz učenje jezika upoznaju se i razumevaju drugačiji običaji, naravi i ponašanja.
Svahili, ili tačnije Kisvahili, pripada grupi Bantu jezika – velikoj jezičkoj grupi koja se govori na ogromnom području subsaharske Afrike. Kroz vekove, svahili se širio kroz trgovinske odnose među narodima i državama. U Tanzaniji i Keniji svahili je zvanični nacionalni jezik, ali ga govore milioni ljudi širom istočne, centralne i južne Afrike: u Ugandi, Burundiju, Somaliji, Mozambiku i Južnoj Africi. Svahili se neprekidno obogaćuje rečima koje se pozajmljuju iz drugih jezika, tako da su arapski, hindu, gudžarati, persijski, a odnedavno i engleski deo svahilija. Takođe, u ovom jeziku postoje tragovi portugalskog, nemačkog, kao i brojnih lokalnih jezika. Na neki način, svahili je ogledalo svih veza koje su se u dugom istorijskom periodu stvarale između različitih naroda!
Za sve koji govore srpski, učenje svahilija ne predstavlja ozbiljnu poteškoću: piše se kao što se govori, a koristi se isti sistem samoglasnika kao u srpskom jeziku. Za sve one koji su zainteresovani da nauče ovaj jezik radi ličnog usavršavanja,planiranih putovanja ili komunikacije sa poslovnim partnerima u Africi, svahili je odličan izbor! Svahili – jezičke radionice će omogućiti učesnicima da savladaju osnovne reči i izraze na jedan lagan, neopterećen i interaktivan način.
Radionice u martu su promotivne i besplatne. Prijavu za radionice sa naznakom ZA SVAHILI RADIONICU možete slati na africanmuseum@gmail.com do 11. marta (u ponoć). Potrebno je popuniti i poslati prijavu sa sledećim podacima:
- Ime i prezime
- Godina rođenja
- Kontakt telefon i e-mail
- Zašto želite da učite svahili (kratko, do 100 reči).
Radionice će se održavati u Muzeju afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd.